Evlilikte Yaş Sınırı Ne Kadardır?

By | 3 Şubat 2015

evlilikte-yas-siniri-ne-kadardirEvlenecek eşler arasında yaş bakımından bir denkliğin olması önemlidir. Yirmi yaşındaki genç bir kızın elli-altmış yaşında bir erkekle evlenmesi yaş farkı bakımından birtakım sakıncaları doğurur. Ancak erkekle kadın arasında aşırıya kaçmamak kaydıyla birkaç yaş farkının bulunması uygun görülmektedir.

Bu meseleye ölçü olacak noktalan Peygamberimizin (a.s.m.) hayatında görüyoruz.
Hz. Fatıma validemiz evlilik çağma gelince, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer gelerek onu Resulullah’tan (a.s.m.) istediler. Fakat Peygamber Efendimiz (a.s.m.), “Henüz küçüktür” buyurarak nikâha rıza göstermedi. Aynı talep Hz. Ali’den gelince, uygun gördü ve Hz. Fatıma’yı Hz. Ali ile nikâhladı. Nitekim, o sıralar Hz. Ebû Bekir 51, Hz. Ömer 42 ve Hz. Ali 24 yaşlarında idiler. Hz. Fatıma ise 18 yaş civarında idi.

Erkekle kadın arasında aşırıya kaçmamak kaydıyla birkaç yaş farkının bulunması uygun görülmektedir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) ile Hz. Ümmü Seleme validemiz arasında birkaç yaş farkı vardı. Peygamberimiz (a.s.m.) ondan birkaç yaş büyüktü. Bunda bir sakıncanın olmadığını Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle dile getirdiler:

“Bir kadının kendisinden daha yaşlı bir erkekle evlenmesinde bir mahzur yoktur.”

Kadının erkekten yaş bakımından biraz farklı ve küçük olmasının fizyolojik açıklaması da vardır. Kadın erkeğe göre daha çabuk yıpranır, 40-50 yaşlarında menopoza girer. Böylece arada 5-10 senelik bu yaş farkı bu dengesizliğe engel olacaktır.