Korku/Havf

By | 20 Kasım 2014

Riyâ Korkusuyla İyiliklerden El Çekmenin CevazıEbu Hureyre (radıyallâhu anh)’dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:
“Allah’ın azabından korkup sakınan kimse cenneti elde etmek için hemen yola koyulur. Kim de yola koyulursa arzusuna kavuşur. Dikkat edin ki! Allah’ın ticaret için ortaya koyduğu malı çok pahalıdır. Dikkat edin ki! Allah’ın ticaret eşyası, cennettir.”
Enes b. Mâlik (radıyallâhu anh)’dan rivayet edildiğine göre, Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:
“Allah, meleklere:
– ‘Herhangi bir günde beni anan veya herhangi bir yerde benden korkan kimseleri cehennemden çıkarın’ buyuracaktır.”
Enes b. Mâlik (radıyallâhu anh)’dan rivayet edilmiştir:
“Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem), ölmek üzere olan bir gencin yanına girip ona:

– ‘Kendini nasıl buluyorsun?’ diye sordu. Genç:
– ‘Vallahi, Ey Allah’ın Rasulü! Doğrusu Allah’ı(n beni bağışlamasını) umuyorum ve günahlarımdan da korkuyorum’ dedi. Bunun üzerine Rasulullah(sallallâhu aleyhi ve sellem):
– ‘Böyle bir durumda (ölüm döşeğinde) herhangi bir (mümin) kulun kalbinde bağışlanma umudu ve günah korkusu birleşince Allah mutlaka o kuluna dilediği (mağfireti)ni verir ve onu korktuğu azabından emin kılar’ buyurdu.”
İbn Ebi Müleyke (rahmetullâhi aleyh)’den rivâyet edilmiştir:
“Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem) ’in sahabilerinden otuz kişinin zamanına yetiştim. Hepsi de münafık olmaktan korkuyorlardı. İçlerinden hiç kimse: ‘Benim imanım, Cebrail ve Mikail’in imanı gibi sağlam’ demiyordu.”