Hadis-i Şerifler Işığında Şifalı Bitkiler -3

By | 29 Eylül 2014

sifali-bitkilerKuru incir, içerdiği protein miktarı yönünden fakir, sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler.Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.
(Çörek otuna devam edin. Zira onda ölümden başka her derde şifa vardır.) (Ebu Nuaym)
Resulullah rahatsızlanınca bir avuç çörek otunu ağzına koyup bal ile su içerdi. (Hatib)
(Çörek otu dertlere şifadır.) [İbni Sünni]
Çörek otunun faydaları:
Bu kadar mükemmel olarak yaratılan çörek otu, bütün bu özellikleri ile:
Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.Kan şekerini düşürür.
Damar hastalıklarını önler.Hazmı kolaylaştırır.Vücuttaki zehirleri süzerek atar.İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.
Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.Alerjiyi önler.Savunma sistemini dengeler.
Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.Özel hallerde faydaları:
Çörek otu, müzmin hastalıklarda şaşırtıcı iyileşmeler sağlar. Çocuklarda özellikle sinir ve deri hastalıklarına, astım ile alerjiye iyi gelir.
Çörek otu ürünleri (yağ ve ezilmiş bal karışımlı) hamilelik devresindeki şikayetleri azaltır. Yan tesiri olmayıp, bu devredeki hanımlara ve bebeklerini ana sütüyle besleyenler için süt kalitesinin bebeğe daha yarayışlı
imasını sağlar.Egzamalı deriye sık sık çörek otu yağı sürüldüğünde deri çabuk iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü tesirinden dolayı çok fayda verir.Bazı Hastalıklarda Çörek Otu:
Hazım zorluğu ve mide şişkinliklerinde çörek otu eskiden beri bilinmektedir.
Hemoroite iyi gelir, çünkü damarları güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır.
Romatizma, şeker hastalığı ve kolesterolün yükselmesi gibi metabolizma hastalıklarına faydalıdır.
İktidarsızlık ve kısırlıkta yine yarar verici tesire sahiptir. Çünkü çörek otu, cinsî hormonları tanzim etmekte, bedenî ve ruhî olarak zindelik ve dinçlik vermektedir.
Çörek otu yağı kadınlardaki ay hâli sancıları ve diş ağrılarına karşı yine başarıyla kullanılmaktadır.
Sağlıklı olmak için çörek otu kürü:
Tabii muhtevası ile savunma sistemine, metabolizma ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksin adı verilen zehirli maddelerden temizler, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cildi parlaklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm sağlar.
Çörek otu savunma (immün) sist emini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve tabii antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara şifâ olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesine ve kepeğe karşı da tesirlidir.
Çörek Otu Nasıl Kullanılır ?
Kurutulan tohumları baharat olarak, suda kaynatılarak veya yağı çıkarılarak kullanılır. Güzel kokulu olduğundan baharat olarak kullanımı yaygındır. Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörekotu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.