Silahla Şakalaşmak Nedir?

By | 12 Kasım 2014

silahEbû Hureyre’nin nakline göre Resûlullah -sallallâhu aleyhi vesellem- şöyle buyurmuştur: “Sakın biriniz silahını din kardeşine doğrultmasın! Çünkü silahı doğrultan bilmez. Belki şeytan elini dürtüp de (din kardeşini vurur) ve bu sebeple cehennemden bir çukura yuvarlanır.”

•Cabir b. Abdullah şöyle demiştir: Bir adam, yanında okları olduğu halde mescidden geçti. Resûlullah -sallallâhu aleyhi vesellem- ona “Temreninden tut!” buyurdu. Adam “peki” dedi.

•Cabir’in nakline göre adamın biri yanında temrenleri meydana çıkmış birçok ok olduğu halde mescidden geçti. Okların herhangi bir müslümana dokunup da yaralamaması için temreninden tutması emredildi.

• Ebû Musa’nın nakline göre Resûlullah -sallallâhu aleyhi vesellem- şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz mescidimizden veya çarşımızdan yanında oklar varken geçecek olursa herhangi bir müslümana bir zarar vermemek için onları temrenlerinden tutsun -veya- onu avucunun içine alsın.”

Açıklama:

“Çünkü silahı doğrultan bilmez. Belki şeytan elini dürtüp de (din kardeşini vurur) ve bu sebeple cehennemden bir çukura yuvarlanır.” Cümlenin anlamı şudur: Belki şeytan biri diğerini silahı ile vursun ve o kişiye darbesini gerçekleştirsin diye onları kışkırtır.

“Bu sebeple cehennemden bir çukura yuvarlanır.” Bu ifade kişinin cehenneme girmesine yol açacak günaha düşmesinin kinayeli anlatımıdır. İbn Battal şöyle der: ifadenin manası şeytan böylece tehdidi onun üzerinde gerçekleştirir demektir. Hadis sakıncalı bir duruma yol açacak şeyi yasaklamaktadır. Sakınca durumu -ister ciddi olarak, ister şaka şeklinde olsun- kesin olmasa bile hüküm böyledir.