Şaban Ayı Hakkında Bilgi

By | 28 Mayıs 2014

pardesu

Şaban ayı hakkında bilgi

Şaban ayı hakkında bilgiye vermeye Arabî ayların sekizincisi, üç ayların İkincisidir açıklamasını yaparak başlayabiliriz.

Şaban ayı hakkında bilgilerin en önemlisi Şaban isminin nereden geldiği olsa gerek,Hayrın, iyiliklerin çokça görülmesi sebebiyle bu aya “Şaban” denilmiştir.

Bu ay, hayırların fethedildiği, bereket­lerin yağdırıldığı, hataların bırakıldığı, kötülüklerin örtüldüğü ve mahlûkatın en hayırlısı Muhammed (Sallallahü Aley­hi ve Sellem)e salâvatın çokça yapılması gereken bir aydır.

Şaban ayı hakkında bilgilerin en çok bilinmesi gereken kısmı ibadet kısmıdır.Bu ayı ibadetle geçirmek, birçok sevaplar kazandıracağı gibi kabir azabından kurtulmaya da büyük bir vesiledir. Her ayda günahlardan sakınmak gerekliyse de, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in kendisine nispet ettiği ve kendi­lisinde, ona yardım edene rahmet duasında bulunduğu, ken­disinde bir yıllık amellerin Allahü Teala’ya arz olunduğu,ecellerin, musibetlerin, doğacakların ve öleceklerin kendi­sinde meleklere bildirildiği mübarek aydır.