Reyhan Otu Hakkında Hadisler

By | 6 Kasım 2014

reyhan-otuYüce Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de reyhandan söz etmiş ve şöyle buyurmuştur: “Eğer ölen o kişi gözdelerden ise, rahatlık, reyhan ve nimet cenneti onundur.”

“Orada meyveler, salkım hurma ağaçları, kabuklu taneler, güzel kokulu otlar (reyhan) vardır.”

Sahih-i Müslim’de ise Hz. Peygamber -sallallâhu aleyhi vesellem-:

“Kendisine reyhan ikramında bulunulan kimse onu çevirmesin; çünkü o, hem taşıması hafiftir hem de güzel kokuludur.” buyurmuşlardır.

Açıklama:

Üzerine konduğunda sidik yollarındaki şişmeleri iyileştirir. Taze iken yaprakları inceltilir ve sirke ile dövülür başa konulursa, burun kanamasını keser. Kuru yaprakları ufalanır ve rutubetli yaralara ekildiğinde fayda verir. Lapası sargı yapıldığı zaman zayıf organları güçlendirir. Tırnak iltihabına (dolama) iyi gelir. Sivilce, kabarcık ile el ve ayaklardaki yaralara ekildiği zaman faydalı olur.

Beden onunla ovulduğunda teri keser, fazla rutubetleri emer, koltuk altı kokusunu giderir. Su ile kaynatılır ve içerisine oturulursa makat ve rahim çıkmalarına, mafsallardaki gevşemelere iyi gelir. Kaynamayan kemik kırıkları üzerine döküldüğünde fayda verir.

Kafadaki kepekleri, rutubetli yaraları, kabarcıkları arındırır, temizler, dökülen saçları tutar ve siyahlaştırır. Yaprağı inceltilip üzerine az bir su dökülür ve birazcık zeytinyağı veya gülyağı karıştırılır ve sargı yapılırsa; rutubetli yaralara, karıncalanmaya (ısırgı), kızıla, akut şişliklere, kurdeşene, basurlara elverişli gelir.

Tohumu, göğüs ve akciğerde meydana gelen kanamalara fayda verir. Mideyi tabaklar. Temizleyici olduğu için göğse ve akciğerlere zararlı değildir. Öksürükle beraber olan karın gitmelerine fayda verici bir özell’ği vardır. Bu durum ilaçlarda nadirdir. Sidiği söktürür, mesane yanmalarına, haşerat ısırmalarına, akrep sokmalarına iyi gelir. Kökü ile diş kurcalamak zararlıdır, sakınılmalıdır.