Kadınların, Kadınlar Arasındaki Kıyafetleri

By | 15 Ağustos 2014

hac-umre-seti

 

Yas Tutan HanımlarYüce Allah şöyle buyurmuştur; “Mü’min kadınlara da söyle: … Görü­nen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Ba­şörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları ko­calarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (Mü’min kadınlar) yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler.”

 

Açıklama:

İbn Kesir der ki; ‘ayet-i kerimedeki ‘kendi kadınları’ ifadesiyle, müslüman hanımların ziynetlerini, sadece müslüman hanımlann yanında açabilecekleri belirtilmiştir.

Kadınların, kadınlar arasındaki avret yerleri, erkeklerin erkekler arasındaki av­ret yerleri gibidir. Yani göbeğinden dizine kadar olan yerdir. Dolayısıyla hanım­ların göbek ve diz arasını başka hanımlara göstermeleri caiz değildir. Günümüzde birçok müslüman hanım buna maalesef dikkat etmemektedir. İbnu-‘l-Cevzî der ki; ‘Anne, kız kardeş ve kızları olduğu halde, cahil kadınların geneli birbirlerinin avret yerlerine bakmaktan sakınmıyorlar. Bunların birçoğunun aralarında akrabalık da bulunmamaktadır. Bilinmelidir ki, bir kız yedi yaşına ulaştığı zaman, ne annesi ve kız kardeşine, ne de kendi kızma avret yerine bakması caiz olmaz.

Peygamberimiz sallallâhu aleyhi vesellem ‘Erkek erkeğin, kadın da kadının avret yerine bakamaz. Erkek erkeğe bir elbisenin içinde yanaşamaz. Kadın da kadına bir elbisenin içinde yanaşamaz.