Kadın Namaz Surelerini Sesli Okuyabilir mi?

By | 5 Şubat 2015

kadin-namaz-surelerini-sesli-okuyabilir-mi  Hanımlar da erkekler gibi, sabah, akşam ve yatsı namazlarında isterlerse seslerini hafifçe çıkararak okuyabilirler. Kadınların açıktan okuması, erkeklerin açıktan okumasına göre daha hafif sesle olur. Namaz kıldıkları yerde nâmahrem bir erkek varsa, gizliden okurlar.Cemaatle kılınan namazlarda, imamın öğle ve ikindi namazlarının farzlarında gizli okuması, sabah, akşam, yatsı, cuma, bayram, teravih ve vitir namazlarında açıktan okuması vaciptir.Bu hüküm Hanefi mezhebine göredir. Diğer mezheplere göre bu şekilde okumak sünnettir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) namazlarım bu şekilde kılmışlardır.

Namazı tek başına kılan kimse ise serbesttir. Açıktan okunan namazlarda isterse açıktan okuyabilir. Ancak imam gibi sesini fazla yükseltmez.
Hanımlar da sabah, akşam ve yatsı namazlarında isterlerse seslerini hafifçe çıkararak okuyabilirler. Kadınların açıktan okuması, erkeklerin açıktan okumasına göre daha hafif sesle olur. Hanımların namaz kıldıkları yerde nâmahrem bir erkek varsa, gizliden okurlar. Ancak gündüz namazlarında (öğle, ikindi) sadece kendileri duyacak kadar okurlar.Buna göre bir hanım, evde kimse yokken sesli okunan namazlarda sesini fazla yükseltmeden açıktan okuyabilir.