İmtihanı Kazanabilmek İçin Okunacak Dua

By | 18 Kasım 2014

imtihani-kazanabilmek-icin-okunacak-duaGünümüzde neredeyse her şey için insanları imtihana tabi tutuyorlar. Çok önem arzetmeyen sıradan meslekler için bile insanlara imtihan heyecanı yaşatıyorlar. Hal böyle iken bazen bu imtihanlarda başarılı olmak için sadece çok çalışmak yeterli olmuyor. O anda yaşanan stresten, heyecandan aslında çok başarılı olacağımız imtihanlarda bile kaybettiğimiz olur. İşte burada dualar ve tevekkül devreye girer. Girdiğimiz sınavı hayırlısıyla kazanabilmemiz için Rabbimizden canı şekilde yardım dilememiz gerekir. Zira eğer bir şeyde Allah’tan yardım isteniyorsa, o işin Allah’ın rızasına uygun olması gerekir. Çünkü meşru olmayan bir iş için dua etmek kesinlikle doğru değildir. Evet aşağıda zikredeceğimiz dualar kesinlikle tesirli ve defaatle faydası görülmüş dualardır. Allah hepimize hayırlı imtihanlara girmeyi ve bu dünya ile asıl en önemli olan ahiretteki imtihanları başarıyla kazanmayı nasip etsin.

1- Size yazacağım bu dualar aynı yazdığım şekilde yapılmalıdır. İmtihana girerken önce şu dua okunmalıdır.

‘Rabbi edhılni müdhale sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın vec’al li min ledünke sültanen nasıyra.

Daha sonra imtihana oturduğunda şunu okumalı

‘Rabbiş rahli sadri ve yessir li emri vahlül ukdeten min lisani yefgahü gavli

Kalemi eline alıncada şu duayı okur.

‘Ya Hayyü Ya Kayyüm bi rahmetike esteğıysü.

Çok faydalı olduğu görülecektir.

2- İmtihana girmeden evvel bir pirinç tanesi üzerine 184 defa Ya Mukaddim okuyup yuttuktan sonra imtihana girilirse kazanılır.

3- Kim imtihana veya sözlüye girmeden evvel A’la suresinin 6. Ayetini 8 defa okursa Allahın izniyle bütün okudukları kendisine hatırlatılır.

‘Se nugriüke fe la tensa’