İki Bayram Arasında Nikah-Düğün Olur mu?

By | 3 Şubat 2015

iki-bayram-arasinda-nikah-dugun-olur-mu   Şartlar ve imkânlar hazır olduğu sürece, senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. “Nikâh şu gün câiz olur, şu gün câiz olmaz” diye bir şart yoktur.
Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır. Bunlardan birisi de “İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz” düşüncesidir. Bu meselenin aslı şudur:

Bilindiği üzere, Ramazan ve Kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır: O da Cuma günü. Yani Ramazan veya Kurban Bayramı Cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak câiz olmaz.Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olur. Hayır yapalım derken, şer işlenmiş olur.Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden Cuma namazından bir müddet önce veya namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekâlâ olur, bir sakınca da kalmaz. Zaten böyle bir hal de pek yaşanmaz.

“İki bayram arasmda nikâh olmaz” sözünün bâtıl da olsa tarihî bir geçmişi vardır. Bilhassa bu inanç İslâmdan önceki Cahiliye Arapları arasında yaygındı. Onlar Ramazan’dan sonra başlayan Şevval ayında evlenmeyi uğursuz sayar, düğünlerini başka bir tarihte yaparlardı.
Her Cahiliye âdetinde olduğu gibi, bu âdeti de bizzat Peygamber Efendimiz yıkmış, geçersiz kılmıştır.
Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Hz. Âişe validemizle Şevval ayında nişanlanmış, üç sene sonra da yine Şevval ayında evlenmiştir. Böylece iki bayram arası olan Şevval ayında düğün yapmak ve nikâh kıymak sünnet olmuştur