Namaz Takke Örnekleri

By | 3 Ekim 2014

namaztakkeörnekleri

Takke, Yarım küre biçiminde ince, hafif, siperliksiz başlıktır. Takke kelimesi Arapçadır. Aslı “takiyye”dir. Namaz için kullanılan takkeye namaz takkesi de denmektedir. namaz takke örnekleri ve çeşitleri çoktur.İslam aleminin çeşitli yerlerinde, değişik namaz takke örnekleri kullanılmaktadır. Genelde beyaz renk tercih edilmekle beraber, diğer renklerden de takkeler kullanıldığı olur. Bazı namaz takke örnekleri nde takkeler iplikten örme olurlar. Bununla beraber, çeşitli kumaşlardan dikilerek yapılanları da vardır. 

İnsanlar namaz kılarken, Allah’ın huzuruna çıkmış oluyor. Namaz müminlerin miracıdır. Huzura çıkarken özellikle güzel kıyafetleri giymek, bu huzura kabul edilmenin bir sevinci olduğu gibi, aynı zamanda iman şuuruyla bu konuya verilen önemin de bir simgesidir. Namazda başı örtmek kadınlara farz, erkeklere sünnettir.

Namazda erkekler için sünnet olan başta sarık kullanmak ve cübbe giymektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) , İslam öncesinde olduğu gibi İslam’dan sonra da günlük hayatlarında yöresel örf ve iklim şartları gereği başlarını örtmüşlerdir. Peygamberimiz (s.a.s.) günlük kıyafeti ile namazlarını kılmış, ibadet için ilave bazı özel giysiler giymemiştir. Takke üzerine sarık sardığı gibi, sarıksız takke ve takkesiz sarık kullandığı da olmuştur. Bazı alimler Peygamberimiz’in  bu uygulamalarını göz önüne alarak namazda erkeklerin başını örtmesini sünnet kabul etmişlerdir. ihvan.com.tr adresinden de namaz takke örnekleri ve çeşitleri bularak, sipariş verebilirsiniz.