En Güzel Kuran Okuyan

By | 15 Şubat 2015

İslamiyette en önemli ibadetlerden biri hiç şüphesiz Kuran okumaktır. her ibadette olduğu gibi Kuran okuma ibadetinde de dikkat etmemiz gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar şöyledir. Kuran okurken hızlı, aceleci davranılmamalıdır, yavaş yavaş harflere, mahreçlere dikkat edilerek en güzel Kuran okuyan şeklinde Kuran okunmalıdır. Kuran okumaya başlarken sesimizi güzelleştirmeli sesimizin en güzel hali ile makamlı olarak en güzel Kuran okuyan hocalaraı sık sık dinleyere onlara uymaya çalışarak Kuran okumalıyız.

en-güzel-kuran-okuyan-Kuran-ı Kerim’i çok güzel makamlı okuyan hocalar, sahabeler, hafızlar bulunmaktadır. Güzel okunan Kuran’ı dinleyen cemaat bu Kuran’dan çok büyük haz ve feyz alırlar Kuran-ı Kerim‘i huşu içinde dinlerler.

Bu konu ile ilgili güzel bir örnek vermek gerekirse Peygamber Efendimiz (sav) döneminde En güzel Kuran okuyan sahabelerden biri olan Üseyd bin Hudayr’ın başına gelen bir olayı nakletmek isteriz;

Bir gece hurma sergisinde Bakara Sûresi’ni okumaya başladı. Yanında bağlı olan atı birden şahlandı. Hz. Üseyd okumayı kesti, at sakinleşti tekrar okumaya başladı at yine şahlandı. Hadise üç kez tekrarlanınca Hz. Üseyd okumayı bıraktı. Atının yanına gitti, başını semaya kaldırmıştı ki birden şaşırdı. Başının üstünde, gölgeye benzer bir sis içinde kandiller gibi birçok parıltı gördü. Bu gölge tabakası, parıltılarıyla birlikte semaya çekilip görünmez oldu. Sabah Peygamberimize (asm) koşup anlattı ve “Ya Resulullah ben okumaktan vazgeçtim, çünkü oğlum Yahya, ata yakın bir yerde bulunuyordu. Atın çocuğu çiğnemesinden korktum. Sonra gördüğüm bu beyaz gölge içindeki parlak manzume görünmez oldu” dedi.

Resulullah (asm) “Bilir misin, onlar nedir?” diye sordu. Hz. Üseyd “bilmediği” cevabını verince de şöyle buyurdu:

“Ey Üseyd, onlar meleklerdi. Senin Kur’ân okuyan sesine gelmişlerdi. Sesini dinliyorlardı. Eğer okumaya devam etseydin, sabaha kadar seni dinlerler, insanlar da kendilerini seyrederlerdi. Onlar insanlardan gizlenmezlerdi.”

en-güzel-kuran-okuyanKıssadanda anlaşılacağı gibi En Güzel Kuran Okuyan olarak Kuran okumak çok önemlidir. Kuran okumayı öğrenmek isteyenler www.ihvan.com.tr online alış veriş sitesinde ki ürünleri inceleyebilirler.