Lavanta Esansı

By | 27 Eylül 2014

llavantaesansıavanta hoş kokulu yaprakları olan yaz aylarında açan, çok kokulu, mavisi renkli çiçekleri bulunan bitkidir. Bu lavanta bitkisinin belirli kısımlarında bulunan yağlar toplanır, kimyasallarla damıtılarak lavanta esansı elde edilir. lavanta esansı  parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak kullanılır. lavanta esansı, lavanta parfümü gibi lavanta içeren kokuların ayrıca faydaları da bulunmaktadır. Çünkü lavanta bitki olarak, oldukça faydaları  bulunan bitkidir.

Bitki olarak lavantanın faydaları şöyledir;  Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir, İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır, Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür, Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur, Uykusuzluk halini giderir, Kusma refleksini bastırır, İdrar söktürücüdür, Böbrekleri temizler.

lavanta yağı ise; Boğaz ağrıları,  gergin kaslar, kas ağrıları, romatizma, burkulma, sırt ağrılarını tedavi edici özelliği vardır. Boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit ve bademcik iltihabı gibi solunum problemlerinde kullanılmaktadır. Buharı veya boğaz, göğüs ve sırta sürülmesi faydalıdır. Lavanta esansı gerek koku olarak, rahatlatıcı, gevşetici etki sağlarken, lavanta yağının da birçok faydalı özelliği vardır. Lavanta esansı satın almak isterseniz; http://www.ihvan.com.tr/esans-ve-koku-cesitleri; adresinden sipariş verebilirsiniz.