Esans Nasıl Yapılır

By | 15 Ekim 2014

esasnsnasılyapılır   esans nasıl yapılır ; Genellikle tek bir kokulu bitkiden fiziksel metotlar ile elde edilen az yada çok uçucu olan ürünlerdir.  esans bitkilerin çiçek, yaprak, meyve, tohum, gövde ve köklerinden elde edilirler. Örneğin; Çiçeklerden ; gül, yasemin, menekşe, portakal çiçeği Yapraklardan ; biberiye, defne, fesleğen Meyvelerden ; portakal, limon, mandalina Tohumlardan ; anason, havuç tohumu Gövdelerden ; tarçın, çam Köklerden ; zambak elde edilmektedir.

esans nasıl yapılır  yapımı için  için akla ilk gelen, kokulu çiçeklerdir. Aynı zamanda kokuyu meydana getiren yağ bulunur. Çiçeklerden çıkarılan bu yağlar alkolle karıştırılır. esans nasıl yapılır ve esans yapımında yapılan çiçekler arasında karanfil, mimoza, yasemin, lâvanta çiçeği, portakal, limon, menekşe, nane, gül başta gelir. Bitkilerdeki kokulu yağ miktarı çok az olduğu için esans yapmak sanıldığından zor bir iştir. Örnek olarak; gül esans nasıl yapılır  diye merak ediyorsak; iki bin kilo gül yaprağından ancak yarım kilo kadar gül esansı (gül yağı) çıkarılabilir.

Çiçeklerin doğal kokularından faydalanmak zor ve pahalı  olduğu için kimyacılar bugün suni yöntemlerle esans yapmaktadır. Mesela bazı kokuların kokusu bazı kokulara benzemektedir. Bu maddeler kullanılarak suni olarak esans üretilmektedir. Birbirinden eşsiz kokulara sahip esansları; http://www.ihvan.com.tr/esans-ve-koku-cesitleri