Deri Mest

By | 19 Ekim 2014

Kış aylarında  yaşlılar, çalışanlar ve yolculuk yapanlar için mest giymek büyük bir kolaylıktır. Mestlerin bir çok çeşitleri vardır. Deri mest, termal mest ve çorap mest bunlardan bazılarıdır. Bu çeşitler arasından en çok deri mest tescih edilmektedir. Deri mest, mest çeşidinin ilk imal edildiği modeldir.

Deri mest keçi veya koyun derisinden imal edilmektedir. Deri olarak keçi yada koyun derisinin seçilmesinin sebebi bu derilerin yumuşak olmasıdır. Yumuşak koyun, keçi derisinden üretilen deri mestler dolayısıyla çok rahattır.

Deri mestin içi astar ile kaplıdır. Astar özelliği sayesinde direk deriyle temas etmeyen ayak hem rahatsız olmaz hem de terlemez. Ayrıca astar ayağın üşümesini de engeller.

deri-mest---

Astar dışında içi kürklü deri mest modelleride bulunmaktadır. Özellikle ayakları çok üşüyenler için tasarlanmış modellerden biridir. Çünkü içi kürklü deri mestler ayağı diğer mest modellerine göre daha sıcak tutarlar.

deri-mest

Deri mestlerin genel özelliklerinden biri de bilek boyunda üretilmeleridir. Bilek boyundaki deri mestler yandan fermuarlı yada çıtçıt düğmeli olarak tasarlanmışlardır. Bu fermuar ve çıtçıt ayrıntılar sayesinde ayağa giyip çıkarma işlemi daha kolay olur.

deri-mest-

Birde bileği lastikli deri mestler vardır. Bu mest çeşidi bileği kavramaktadır ve rahat kullanılmaktadır.

deri-mest--

Deri mestler diğer mest çeşitlerine göre daha dayanıklı mestlerdir. Dayanıklılığı sayesinde uzun süre kullanılabilirler. Bu açıdan da en çok tercih edilen mest çeşitlerinden biridir.