Çocuk ve Oyun

By | 10 Eylül 2014

feraceler

 

oyun-cocukResûlullah’ın çocuk eğitiminde onlarla oyun oynamak, oyun oynamalarına fırsat tanımak, onlarla şakalaşmak ve oyun esnasında iken oyunlarını bozmamak önemli bir yer tutmaktadır. Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem çocuklara olan aşırı sevgisinden dolayı, onları kucaklar, öper, ağız ve dil hareketleri ile onlarla oyna­şırdı.

Ebu Hureyre bir hadiste Resûlullah’ın sallallâhu aleyhi vesellem, torunu Ha­şan radıyallâhu anh ile oynarken dilini çıkardığını, Hz. Haşan’ın Resûlullah’ın dili­ni çıkardığını görünce o yöne geldiğini rivayet etmiştir.

Açıklama:

Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem çocuklarla oyun amaçlı onları omzunda taşır ve onları bineğine bindirirdi.

Ey günümüzün eğitimcileri! Bir bakın… İnsanlığın efendisi Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem bazen çocuklarla oynuyor, gülüşüyor, onlara espri yapıyor ve onlarla şakalaşıyor bazen onları kucaklıyor, öpüyor, sırtında gezdiriyordu. Yine rivayet edildiğine göre bazen Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem uzanır, Hz. Haşan ve Hüseyin-radıyallâhu anh-Resûlullah’ın üzerine çıkarlar ve midesinin üzerinde oynarlardı. Namaz kıldığı esnada yanına gelirler secdeye gidince hemen sırtına atlarlardı. Sahabiler bunu engellemeye kalkıştığında ise eliyle engellememeleri için işarette bulunmuştu.