Uyku Gelse Bile Zikre Devam Edilmeli

By | 1 Ağustos 2014

Allah'ı tesbih etmekAbdullah şöyle demiştir: Zikir anında uyku şeytandandır; dilerseniz deneyiniz. Sizden biriniz yatağına girip de uyumak istediği zaman Aziz ve Çelil olan Allah’ı zikretsin.

Açıklama:
Allah Teala Hazretlerinin azamet ve kudretini hatırlayarak onu zikretmek ve teşbihte bulunmak en büyük bir ibadettir. Böyle hayırlı bir işte bulunurken İnsana uyku gelmesi, ancak şeytanın müdahalesi ile olur. Onun için ibadetler nefsin yorgun ve neşesiz bulunduğu anlarda yapılmamalı, şayet imkân varsa ibadetlere istek duyulan zamanlar tercih edilmelidir. Farz ibadetler gibi, muayyen zamanlarda yapılması gerekenler için kendi hudutları dâhilinde en uygun anlar aranır ve eda edilirler. Bunların başka zamanlara bırakılması caiz değildir.

İşte insan uymak maksadıyla yatağına girdiği zaman Allah’ı anar ve onu zikrederse, şeytanın tasallutundan kurtulmuş olur.

Cabir’den rivayet edildiğine göre, demiştir ki: “Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem Tebareke ve Elif, Lam. Tenzil (es-Secde) suresini okumadıkça uyumazdı.