Hac

By | 14 Ocak 2014

hac

Farz olarak ömürde bir defa yerine getirilmekte olan hac, günahlardan arınmak için önemli bir fırsattır. Bu fırsattan yararlanmak için hacca ruhen ve bedenen çok iyi hazırlanmak gerekir. Ruhi hazırlıkların başında ihlaslı olmak gelir. Çünkü ihlas amellerin özüdür. Hacca gitmeye karar veren müslüman, kesinlikle gösterişten, hac ibadeti vasıtasıyla bir takım kimselerin yanında itibar kazanmaya yada övülme gibi kaygılardan uzak kalmalıdır.

Hac Nedir?

Hac, İslam’ın beş esasından birisidir. Hem malî ve hem de bedeni bir ibadettir. Hac, kelime olarak, “yönelmek, kasdetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek” anlamına gelir.

Hac Kimlere Farzdır ?

Erkek olsun, kadın olsun şartlarını taşıyan her müslümana, ömründe bir defa haccetmek farzdır. Şartlarını taşıyan kimselerin bu ibadeti ileri ertelemesi caiz değildir.

8 thoughts on “Hac

 1. Nike Shox

  iechhaors,Thanks for this useful information, Really amazing. Thanks again. I LOve your BloG

 2. Yeezy

  Jim O’Neill, the father of BRIC and former chairman of Goldman Sachs Asset Management, said at a forum on the shores of Lake Como near Milan on Friday,

 3. Cheap NFL Jerseys

  But the White House’s choice of photo had many celebrating for another reason. The photo of Mrs. Trump quickly turned into a viral meme with many Photoshopping Vladimir Putin next to the first lady and others doctoring the image with other well-known faces, including Kellyanne Conway.

 4. Pandora jewelry Outlet

  But the issues with this team run deeper than can be solved with a single change. The Warriors have not been able to sustain the “killer instinct” required on championship teams. They’ve had it in the past, so it’s still somewhere within their collective DNA

 5. nfl jerseys

  qbotbqtole,This website truly has alll of the information and facts I wanted about this subject and didn?t know who to ask.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.