Monthly Archives: Ocak 2015

Hacca Gidene Ne Hediye Alınır ?

hacca-gidene-ne-hediye-alınırToplum olarak her fırsatta hediyeleşmeyi gelenek haline getirmişiktir. İslamiyette hediyeleşmek gibi güzel davranışlara müslümanları teşvik ettiği için, toplumumuzda hediyeleşmenin ayrı bir yeri vardır.

Evlenen çiftlere herkes bütçesine göre altın, takı yada ev eşyası gibi hediyeler alınır. Yine aynı şekilde yeni doğan bebeğe yakınlık derecesine göre kıyafetler, takı, para, altın takılır.Asker uğurlarken askere para verilir, yanına çamaşır, havlu gibi giysiler konulur.

En önemli yolculuklardan olan hacca gidenlerede hediye vermek toplumumuzda gelenek haline gelmiştir. Peki Hacca gidene ne hediye alınır?

hacca-gidene-ne-hediye-alınır-Hacca gidene genellikle havlu, iç çamaşırı kadın ise örtü, erkek ise takke, çorap, terlik, nevresim takımı gibi orada kullanılacak eşyalar alınabilir.

Bunun dışında çok yakınları hacca gidene ne hediye alınır diye düşünülüyorsa, birinci derece akrabalar hacca gidenin hacı kıyafetlerini, ayakkabılarını, erkek ise ihramını alabilirler. Ayrıca hacdan geldikten sonra dağıtılan hediyeliklerden bazılarını hacca gidene ne hediye alınır diye düşünenler hacılar için temin edebilirler; seccade, tesbih, yüzük, şal, yemeni, takke, misk vb… gibi

Hacca gidene ne hediye alınır diye çok düşünüp hacca gidene bir türlü karar veremeyen bazı müslümanlarda hac yolcusunun yanında lazım olacağını düşündükleri için bütçelerine uygun miktarda para verebilirler.

Hacca gidene ne hediye alınır sorunuzun en iyi cevabını www.ihvan.com.tr online alış veriş sitesini inceleyerek kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bebek Çikolatası

bebek-çikolatasıHediyeleşmenin sünnet olmasından yola çıkarak toplum olarak her fırsatta hediye dağıtırız. İster cenaze olsun, ister doğum olsun, ister düğün olsun, ister hatim cemiyeti olsun ister mezuniyet olsun, ister asker yollama yada karşılama olsun, ister yaş günü olsun ister…. bu isterler listesi uzarda uzar toplumumuzda… Geleneklere bağlı bir toplum olmak bizi birbirimizede bağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Her hangi bir ev ziyaretinde bile misafirlere hemen kolonya ve çikolata tutmak hepimizin baş ikramıdır. tatlı yiyelim tatlı konuşalım babında bayramda, seyranda, düğünde, dernekte gerek çikolata gerekse şeker dağıtılır misafirlere…

Bazı çikolatalara daha bir önem verilir… Bebek Çikolatası gibi…

bebek-çikolatası-Dünyaya yeni teşrif etmiş bebekleri ziyaret etmek için hazırlanan çikolata çeşidine Bebek Çikolatası denilmektedir. Bebek Çikolatası ailelerin istekleri ve bebeğin cinsiyeti doğrultusunda bu işi yapanlar tarafından özel olarak hazırlanmaktadır. Bebek Çikolatası ambalajları çok farklı ve değişik olabilir hatta bazı Bebek Çikolatasının üstünde ailenin isteği doğrultusunda bebeğin resmi bile olabilir.

Bebek Çikolatasının dışı kadar içide önem taşır yine ebebeynlerin istekleri doğrultusunda madlen çikolata, bitter çikolata, fındıklı çikolata, şam fıstıklı çikolata, sütlü çikolata, beyaz çikolata gibi çikolatalardan biri tercih edilir.

Bebek Çikolatası tek başına ikram edilmez yanında içecek olarak lohusa şerbetide misafirlere ikram edilir. Ayrıca aileler bütçelerine göre yeni doğan bebeklerinden hatıra kalması amacı ile ufak tefek hediyelerde dağıtırlar. Bebek hediyelik çeşitlerini www.ihvan.com.tr online alış veriş mağazasından inceleyebilirsiniz.

Küçük Yasin Kitabı

küçük-yasin-kitabıKüçük Yasin Kitabı alınmasının en önemli sebebi kolay taşınabilir olmasıdır. Küçük Yasin Kitabı adından da anlaşılacağı gibi küçük ebatta basılmıştır. Bu yüzden her yere sığar ve yanında taşımak isteyen Küçük Yasin Kitabını kolaylıkla taşıyabilir.

Küçük Yasin Kitabını mesela hastalar veya refaketçiler hastane odalarında, yolcular, otobüste uçakta trende, otomobilde yani hangi araç ile seyahat ediyorlarsa o araçta, öğrenciler, okulda, derhanedde, kampüste, kantinde boş kaldıkları her derste, Kabir ziyaretine gidenler kabirlerin başında açıkçası her buldukları fırsatı Yasin ve diğer duaları okumakla değerlendirmek isteyenler Küçük Yasin Kitabını yanlarından ayırmamalıdırlar. küçük-yasin-kitabı-

Küçük Yasin Kitabı kendi küçük olsada içeriği geniş Yasin kitaplarındandır. Diğer ebattaki Yasin cüzlerinde bulunan bütün dualar,sureler ve tesbihler Küçük Yasin Kitabının içinde de tam olarak vardır.

Küçük Yasin Kitabını gözleri iyi görmeyenler ve yaşlılar okurken zorlanabilirler. Çünkü Küçük Yasin Kitabının harfleri biraz küçük yazılmıştır.

Küçük Yasin Kitabıda diğer Yasinler gibi bilgisayar hatlı ofset baskı renkli tecvidli, karton kapaklı olarak basılmıştır.

Küçük Yasin Kitabını her türlü mevlüt ve cemiyetinizde sevdiklerine hediye olarakta dağıtabilirsiniz. Küçük Yasin Kitabı fiyat olarakta diğer Yasin kitaplarından daha uygun fiyatlıdır.

Her türlü yasin kitabını olduğu gibi Küçük Yasin Kitabını da www.ihvan.com.tr online alış veriş sitesinde uygun fiyata ve kapıda ödeme, taksitli ödeme ayrıcalıkları ile satın alabilirsiniz.

Kuran Satın Al

kuran-satın-alKuran satın almak isteyen bir müslüman satın alacağı Kuran-ı Kerim’in bazı özelliklerine dikkat etmelidir.

Öncelikli olarak Kuran satın alanlar Diyanet İşleri Müdürlüğünden onaylı Kuran almalıdırlar. Bazı Kuran’lar basılırken harflerde, harekelerde istenmeden basım yanlışlıkları olabiliryor. Diyanet İşeri bu yanlışlıkların olmaması için piyasaya basılan her Kuran-ı Kerim’i denetliyor ve doğru olanlara kendi mührünü basıyor.  Bu yüzden Kuran satın almak isteyen bir müslüman öncelikle Diyanet tarafından mühürlenmiş mi diye bakmalıdır.

kuran-satın-al-Kuran satın alırken yazıldığı hatta da dikkate edilmelidir. Bilgidayar hattıyla yazılan Kuran-ı Kerim’ler en kolay okunan Kuran’lardır. Özellikle Kuran okumaya yeni başlayanlar ve tam olarak okumayı bilmeyenler bilgisayar hatlı Kuran’ları daha rahat okuyabileceklerdir.

Kuran satın alırken renkli ofset baskı ile basılmış olmasıda önemli bir unsurdur. Bu şekilde basılan Kuran’larda özellikle medler, uzatan harfler ve Allah lafızları renkli yazılmışlardır. Bu şekilde diğer harflerden ayrılırlar. Özellikle tecvid kurallarını tam bilmeyenlerle karıştıranlar için en iyi baskı uran bunlardır.

Kuran satın almak isteyenler için Arapça metin Kuran, Mealli Kuran ve Kelime mealli Kuran gibi bir çok çeşitte Kuran basımları vardır. Kişiler kendi tercihleri doğrultusunda istedikleri Kuran satın alırlar.

Kuran satın almak için online alış verişin güvenilir adresi www.ihvan.com.tr mağazasını tercih edebilirsiniz. İhvan.com.tr sitesinden çok çeşitli uygun fiyatlı kolay ödemeli Kuran satın alabilirsiniz.

Namaz Kıldıran Seccade İzle

namaz-kıldıran-seccade-izle-Namaz kıldıran seccade ilk başlardan duyan insanlara değişik farklı bir tabir olarak geldi. Namaz kıldıran seccadenin ne olduğuna dair müslümanlar bir merak içine girdiler. Namaz kıldıran seccade üreticileri bu duruma bir açıklık getirmek için Namaz kıldıran seccadeyi tanıtıcı videolar çekmişlerdir.

Namaz kıldıran seccade tanıtıcı video sayesinde merak eden herkes tarafından öğrenilmiştir. Namaz kıldıran seccade videosunu izleyenler, namaz kıldıran seccade ile nasıl namaz kılınacağını, namazda okunan sureleri ve diğer sureleri, duaları, ezan duasını, namaz vakitlerini, hangi namazın kaç rekatte kılındığını bu seccade ile öğrenebileceklerini görürler.

Namaz kıldıran seccade izleyenler ayrıca bu seccadenin nasıl kullanılacağını, teknik özelliklerini, çalışma sistemininde nasıl olduğunu anlayabilirler.

namaz-kıldıran-seccade-izleAyrıca Namaz kıldıran seccade izleyenler bu seccadelerin fiyatlarını ve nasıl satın alabileceklerinide Namaz kıldıran seccade izle tanıtıcı videolarından öğrenebilirler.

Bu tanıtıcı videoları izlemek için internette ki arama motorlarına Namaz kıldıran seccade izle yazmanız yeterlidir. Bundan sonra sosyal paylaşım sitelerinde ki önerilen videolardan istediğinizi seçip izleyebilirsiniz.

Namaz kıldıran seccade izlemek isteyenler www.ihvan.com.tr online sitesinden Namaz kıldıran seccade bölümünde ki tanıtıcı videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca www.ihvan.com.tr online sitesinden istediğiniz Namaz kıldıran seccade modelini istediğiniz fiyata alabilirsiniz.

Sesli Namaz Öğreten Seccade

sesli-namaz-öğreten-seccade-Sesli Namaz Öğreten Seccade namaz kılarken yapılması gereken ne gerekli ise onu namaz kılmayı öğrenmek isteyen kişilere öğretmek için tasarlanmış dini bir üründür. Sesli Namaz Öğreten Seccade namaza başlama tekbiri, Sübhaneke duası, fatiha suresi, kısa sure, ruku, secde namaz içinde ki tesbihatlar, oturuşler, ettehıyyatü, Allahümme Salli ve Barik dualrı rabbena duaları, selem verme gibi namazın içinde yapılması gerekenleri tam olarak okuyarak namaz kılmayı öğretir. Sesli Namaz Öğreten Seccade sayesinde namaz kılmak dışında namaz surelerini, namaz tesbihatını, tekbirleri, dualarıda kolaylıkla ezberleyebilirsiniz.

Sesli Namaz Öğreten Seccade namaz vakitlerini ve hangi namazın kaç sesli-namaz-öğreten-seccaderekat olduğunuda öğrenmenizi sağlayacaktır.

Sesli Namaz Öğreten Seccade bir çok model ve çeşitte farklı seccade çeşitleri ile satışa sunulmuştur. Her renk ve her model seccade çeşidinin üzerine Sesli Namaz Öğreten Seccade cihazı monte edilmiştir. Sesli Namaz Öğreten Seccade kullanıcıları kendi zevk ve beğenilerine göre istedikleri Sesli Namaz Öğreten Seccade modelini tercih edebilirler.

Sesli Namaz Öğreten Seccade çeşitlerini www.ihvan.com.tr online alış veriş sitesinde bulabilirsiniz. ayrıca istediğiniz Sesli Namaz Öğreten Seccade modeline uygun fiyat, kapıda ödeme kolaylıkğı, nakit ve taksitli ödeme seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.

Kadınlarla Erkeklerin Folklor Seyretmesi Caiz Midir?

kadinlarla-erkeklerin-folklor-seyretmesi-caiz-midirHadislerde, folklor ve benzeri oyunları, tesettüre ve dinî ölçülere uymak şartıyla kadınlarla birlikte seyretmenin hoşgörü ile karşılanması gerektiği anlaşılmaktadır. Kadınların kendi aralarında ahlâka aykırı olmamak şartıyla şiir ve şarkı söylemelerinde, def ile oynayanları seyretmelerinde bir sakınca yoktur.
Asr-ı Saâdette, bugünkü folklora benzer şekilde millî geleneğe dayanan mızrak oyunları ve danslar vardı. Bunu genellikle Habeşistanlılar oynardı.

Buhârî ve Müslim gibi hadis kitaplarında bu hususta Hz. Âişe’den nakledilen bazı rivayetler vardır.
Bir bayram günü Sudanlılar kalkan ve mızrak oyunu oynayıp dans ederken Peygamberimiz (a.s.m.) onları gördü, Hz. Âişe’nin bu oyunu seyretmesine izin verdi.

Hz. Aişe bu durumu şöyle anlatıyor:

“Habeşliler gelerek dans etmeye başlayınca Resulullah (a.s.m.) beni çağırdı. Ben de gelerek başımı onun omuzuna dayadım. Habeşlilerin oyununa bakmaya başladım. Nihayet onlara bakmaktan ilk vazgeçen ben oldum.”
Hatta böyle bir oyunda Peygamberimiz Habeşlilere, “Haydi bakalım Efrideoğulları göreyim sizi!” buyurarak bir teşvikte de bulunmuştu.

Öyle ki, böyle bir ekibi görünce taşlamak sûretiyle onlara engel olmak isteyen Hz. Ömer’e (r.a.) Peygamberimiz (a.s.m.) “Bırak onları, yâ Ömer!” diyerek sakinleştirmişti.

Hadislerde, bu ve benzeri oyunların, tesettüre ve dinî ölçülere uymak şartıyla kadınlarla birlikte seyretmenin hoşgörü ile karşılanması gerektiği anlaşılmaktadır.

Kadınların da kendi aralarında ahlâka aykırı olmamak şartıyla şiir ve şarkı söylemelerinde, defle oynayanları seyretmelerinde bir sakınca yoktur. Bunu da Müslim’de geçen hadis-i şeriflerden öğreniyoruz.
Bir bayram günü Ensar kadınlarının def eşliğinde kahramanlık şiirleri söyleyip eğlenmelerini duyan Hz. Ebû Bekir, onlara engel olmak istemişti.

Fakat Peygamberimiz (a.s.m.), “Yâ Ebâ Bekir, her milletin bir bayramı vardır; bu da bizim bayramımızdır” buyurarak onları kendi hallerinde bırakmalarını tavsiye etti.

Bunun için bu çeşit meselelerde İslâmm kabul edip hoş karşıladığı ruhsat ve müsaadeleri reddetmemeli, insanların meşru dâiredeki eğlencelerine engel olucu bir girişimde bulunmamalıdır.

Çünkü müziğin ve her türlü dansın ayyuka çıktığı günümüzde meşru çerçevede düzenlenen programlar, gençlerin heveslerini müsbete yönlendirmeye vesile olacağından faydalıdır.

Kadın Sesini Dinlemek Caiz Midir?

kadin-sesini-dinlemek-caiz-midirKadının sesi yaratılışı gereği dikkat çekicidir.

Özellikle ses normalin dışında bir tonda çıkarsa birtakım sakıncaları beraberinde getirir ve “fitneye” sebep olabilir. “Eğer fitneden emin ise kadının sesi haram olmaz. Ancak, erkeklerin, kadınları fitne ve fesada götüren hallerden uzak tutmaları gerekir.”

Kadının sesi haram mıdır? Hanımlar zikrederken seslerinin dışarıdan duyulmasında bir sakınca var mıdır?”

“Kadınların sesleri hangi şartlarda haramdır? Bir hanım şiir ve ilâhi okuyabilir mi?”

Esas itibariyle başta insan olmak üzere hiçbir varlığın sesi mutlak olarak haram ve günah sınıfına sokulmaz. Çünkü yaratılışında bir haramlık mevcut değildir.

Bunun içindir ki, hiçbir âyet ve hadis kadının sesini haram kılıcı bir hüküm bildirmez. Başta Hanefi ve Şâfiî imamları olmak üzere mezhep sahibi imamlarımızın görüşleri de bu yöndedir.

Şâfiî mezhebi âlimleri ve diğer müçtehitler şöyle derler:

“Kadının sesi avret değildir. Çünkü kadın alışveriş yapar, mahkemede şahitlikte bulunur. Bunun için sesini yükselterek konuşmak zorunda kalır.”

Kadının sesinin avret olmadığının gerekçesi, İslâmm ilk uygulamalı devri olan Saadet Asrıdır. Yani Peygamber Efendimizin (a.s.m.) ve sahabilerin uygulayış biçimidir.

Bu uygulanış biçimi üç şekilde görülüyor:

Birincisi: Peygamber Efendimizin (a.s.m.) sahabi hanımlarla konuşması, onların sorularına cevap vermesi, şikâyetlerini dinlemesi, ihtiyaç ve taleplerini karşılamasıdır.

İkincisi: Sahabiler gerek Peygamberimizin (a.s.m.) hanımlarına, gerekse diğer hanım sahabilere hadis ve benzeri durumlarda soru sorarlar, konuşurlar ve bazı konularda bilgi alırlardı.

Üçüncüsü: Yine sahabe döneminde kadınlar, halifelere şikâyetlerini dile getirirler veya dinî meselelerde diğer sahabilere bilmediklerini sorup öğrenirlerdi.

Ancak bütün mubah meselelerin mahiyet değiştirip sakıncalı bir hal alması mümkündür. Kadının sesi meselesinde de aynı durum söz konusudur.

Kadının sesi mubah, masum ve meşru olmasına karşılık hangi sebeplerden dolayı “avret” olur, nasıl olursa yasak sınıfına girer, yabancı erkeklerin dinlemesi haram olur?

Kadının sesi yaratılışı gereği dikkat çekicidir. Özellikle ses normalin dışında bir tonda çıkarsa birtakım sakıncaları beraberinde getirir ve “fitneye” sebep olabilir.

Demek ki, haram olan sesin kendisi değil de, kontrol dışı bir mahiyet taşımasıdır.

Ahzâp Sûresinin 32. âyet-i kerimesi bu husustaki ölçüyü Peygamber hanımlarının şahsında şöyle veriyor:
“Ey Peygamber hanımlan! Siz herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Eğer halinize layık bir takva ile korunacaksanız, yabancılarla cazibeli bir şekilde konuşmayın ki, kalbinde fesat bulunan kimse bir ümide kapılmasın. Konuşurken ciddiyet ve ağırbaşlılıkla söz söyleyin.”

Müfessir Mehmed Vehbi Efendi bu âyeti tefsir ederken, “Söylediğiniz söz fitneye sebep olmasın. Yani cazibeli ve ecânibi (yabancı erkekleri) şüpheye düşürecek bir halde edalı ve naz ü istiğna ile söylemeyin” şeklinde izah getirmektedir.

Elmalılı’mn ifadesiyle “Yayılarak, kırıtarak, sınık, yılışık” olduğunda “kalbi çürük kötülüğe meyilli kimseler” bir ümide kapılırlar. Bundan dolayı da günaha girilmiş olur.

Suriye ulemasından Fıkıh Uzmanı Vehbe Zühaylî ise, bunu normal konuşmalardan ziyade dinî muhtevada da olsa aynı gerekçe ile sakıncalı görür:
166

“Kadının, Kur’ân şeklinde de olsa, coşkulu ve nağmeli olarak umakta iken seslerini işitmek haramdır. Çünkü bunda fitneye sebep olma korkusu vardır.”

Bizim de katıldığımız hükmü Faruk Beşer Hoca veciz bir şekilde dile getirir:

“Kadın her şeyiyle olduğu gibi sesiyle de çekici, büyüleyici ve tahrik edicidir ve aslında bu onun çirkin olduğunu değil, güzel olduğu gösterir.

“Birer nimet demek olan çekici yönlerini, bu arada sesini fitneye sebep olmak ve tahrik etmek için kullanırsa, yani konuşmasını kınla küle ve kadınsı biçimde yaparsa, ya da nağmeli sözlerle normal konuşurken zaten tahrik edici olan sesini daha da etkileyici hale getirirse, sesi avret olduğundan değil de, fitneye sebep olacağından haram olur. Vakarlı ve karşısındakine ümit kestirici edayla konuşursa haram olmaz.”

Son olarak zamanımızın müfessirlerinden Muhammed Ali es-Sabunî’nin yorumuna yer verelim:

“Eğer fitneden emin ise kadının sesi haram olmaz. Ancak, erkeklerin, kadınları fitne ve fesada götüren hallerden uzak tutmaları gerekir.”

Sorudaki unsurlara gelince, şiir ve İlâhide ses incelip kalınlaşır, imeli hale gelir ve câzip bir mahiyete bürünür.
Bunun için yabancı erkeklerin duyacağı şekilde söylemek beraberinde bazı sakıncaları getirir. Buna dikkat etmek gerekir.

Hanımların sesli olarak zikretmeleri de, şayet yabancı erkekler duyarsa, yine aynı kategoriye girer.
Ezanda da birtakım yanlış duyguların uyanmasına sebep olacak kadının ezan okumasına izin verilmez.
Ancak hanımların kendi aralarında sesli olarak Kur’ân okumalarında, İlâhi söylemelerinde ve zikretmelerinde sakınca yoktur.

Kadın Tek Başına Yolculuğa Çıkabilir mi?

kadin-tek-basina-yolculuga-cikabilir-miŞehir içi yolculuklarda belli bir sınırlama yoktur. Şehirlerarası yolculuklarda ise mümkün olan önlemler alındıktan sonra ve otobüs, tren ve uçak gibi vasıtalar kullanılacağına göre, büyük ölçüde emniyet sağlanmış olacaktır. Böylesi hallerde yola çıkmak sakıncalı olmasa gerektir.

Bir kadın 90 kilometrelik bir mesafeye yolculuk yapabilir mi?” “Günümüzde hanımların şehirlerarası yolculukta tek başlarına seyahat etmelerinde kilometre olarak ölçü nedir?”

“Bir kadın tek başına şehir içinde taksiye binebilir mi?”

Önce konuya esas teşkil eden hadisleri gözden geçirelim:

Ebû Said el-Hudrî’nin rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

“Allah’a ve âhiret gününe iman eden bir kadının beraberinde r abası veya oğlu yahut kocası veya kardeşi yahut nikâhı haram olan biri olmaksızın üç gün veya daha fazla süren bir yolculuğa çıkması helâl değildir.”

Hadis-i şerifte üç günlük yol, mesafe olarak, günde altı saatten on sekiz saatlik yaya yürüyüşü olarak kabul edilir. Bu da kilometre hesabıyla 90 kilometrelik bir mesafedir.

Konu başka bir rivayette iki gün olarak ifade edilir. Şöyle ki:

Ebû Said el-Hudrî rivayet ediyor:

“Resulullah (a.s.m.) yanında kocası veya yakın akrabası olmaksızın kadının iki günlük yola gitmesini yasak etti.”2
Mesele bir başka hadis-i şerifte “bir gün” olarak da belirtilir. Şöyle ki:

Ebû Hüreyre’nin rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

“Allah’a ve âhiret gününe iman eden bir kadının, yanında kendisine nikâhı haram olan biri bulunmadıkça bir gün ve bir gecelik yola gitmesi helâl değildir.”

Bu hadisi delil olarak getiren İmam Evzaî ve Ebü’l-Leys şöyle demektedirler:

“Kadın yanmda mahremi olmadan bir günlük yola yalnız başma yolculuğa çıkamaz, fakat bundan az olan mesafeye tek başına gitmesi caizdir.”

Bu hadislerin açıklamasında hadis âlimleri şu izahı yaparlar:

Hanefi âlimlerine göre, bir kadın beraberinde kocası veya mahremi olan bir erkek bulunmadığı halde üç günlük veya daha fazla mesafeye yolculuk edemez.

Fakat bundan az mesafeye beraberinde bunlardan kimse olmaksızın yolculuk etmesi caizdir.

Bütün bu rivayetlerden anlaşıldığına göre bir hanım, dinen üç günlük bir mesafe olan 90 kilometrelik yola, yanında kocası veya babası, kardeşi, oğlu, amcası ve dayısı gibi mahremleri olmadan çıkamaz, caiz değildir.

Fakat bundan az bir mesafeye, yanında kimse olmadan da çıkabilir.

İhtiyat açısından ise, bu mesafeye hanımın tek başına çıkmaması tavsiye edilmektedir.

Şehir içi için hadislerde belli bir sınırlama yoktur. Çünkü şehir içi yerleşim bölgesi olduğundan güvenlik bakımından yeterli kabul edilmektedir.

Ancak şehir dışı yolculuklarda bazen zorunlu haller söz konusu olabilir.

Günümüz şartlarında ise mümkün olan önlemler alındıktan sonra, yola da tek başına çıkılamayacağına, yani otobüs, tren ve uçak gibi vasıtalar kullanılacağına göre büyük ölçüde emniyet sağlanmış olacaktır.

B öylesi hallerde yola çıkmak sakıncalı olmasa gerektir. Zaten başta da ifade edildiği gibi yola çıkma mecburiyeti vardır.

Kadının şehir içinde tek başına taksiye binmesi de yine bu çerçevede değerlendirilebilir.

Şöyle ki: Her ne kadar taksinin içi görülse de, tek başına taksiye binen hanım bir yerde şoförle baş başa kalmaktadır. Bunun için arka koltuğa oturmayı tercih etmelidir.

Diğer taraftan bazı art niyetli şoförlere rastlamak mümkün olduğu gibi, rahatsız edici konuşmalara muhatap olmak da mümkündür.

Bir yerde bunun önüne geçmek için akıl ve feraset melekesini kullanmalı, bu gibi insanlarla karşılaşmamaya gayret etmelidir.

Bütün bunlarla birlikte bir hanımın, mecbur kalmadıkça taksiyi tercih etmemesi en güzelidir.

Hanımlar Erkek Satıcıdan Alışveriş Yapabilir mi?

hanimlar-erkek-saticidan-alisveris-yapabilir-miHanımın bir dükkândan ve mağazadan alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken en önemli nokta şudur: Satıcı erkekse ve dükkânda yalnız bulunuyor, kapı da kapalı ise hanımın da, erkeğin de sorumlu duruma düşmesi söz konusudur.

Hanım her ne kadar tesettürüne, giyim kuşamına titizlik gösterse de, erkekler tarafından devamlı dikkat çeker.
Hele art niyetli kişiler bu konuda daha farklı bir bakış ve tutum içine girebilirler.
Bu meselede Peygamberimizin (a.s.m.) şu ikazı dikkatimizi çekiyor:

Hazret-i Abdullah’ın rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

“Kadın avrettir (namustur). Bunun için dışarı çıktığı zaman şeytan ondan asla ayrılmaz.”
Buradan namuslu, iffetli kadının şeytanla işbirliği yaptığı, nerede kadm varsa orada mutlaka şeytanî bir hal olduğu anlaşılmamalıdır.

Kadında görevli olan şeytan, ona karşı cinsin dikkatini çekecek şekilde bir vesvese verir.

Bunun için kadın her fırsatta evinden dışarı çıkmayı bir alışkanlık haline getirmemeye çalışmalıdır. Ancak ihtiyacı olunca zaten buna müsaade vardır ve serbest bırakılmıştır.

Asr-ı Saadette Sevgili Peygamberimizin (a.s.m.) ailesinin başından geçen hadise güzel bir örnek oluşturuyor.
Hazret-i Âişe rivayet ediyor: Şevde binti Zem’a geceleyin sokağa çıkmıştı. Hazret-i Ömer onu görüp tanımıştı. Ona şöyle dedi:

“Vallahi, ey Şevde seni tanıdık. Sen bizden gizlenmiyorsun.”

Bunun üzerine Şevde, Resulullah’ın (a.s.m.) yanma geldi. Resulullah (a.s.m.) o sırada benim odamda yemek yiyordu.
Şevde durumu Resulullah’a (a.s.m.) anlatü. O sırada Resulullah’ın (a.s.m.) elinde etli bir kemik parçası vardı. O anda vahiy indi. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

“İhtiyaçlarınızı temin etmek için evden dışarı çıkmanıza izin verilmiştir.”
Bilindiği gibi, Hz. Şevde, Resul-i Ekrem Efendimizin (a.s.m.) hanımlarından birisiydi. Böylece mü’min hanımlar, mü’minlerin annelerinin şahsında bu izni almış oluyorlardı.

Hanımın bir dükkândan ve mağazadan alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi şudur: Satıcı erkekse ve dükkânda yalnız bulunuyor, kapı da kapalı ise hanımın, erkeğin de sorumlu duruma düşmesi söz konusudur.

Hele satıcı hiç tanımadığı birisi ise ve nasıl bir insan olduğu hakkında bilgisi yoksa hadis-i şerifte geçen sakınca gündeme gelir.

Abdullah bin Ömer’in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

“Yabancı bir erkekle bir kadın aslâ başbaşa kalmasınlar. Aksi takdirde üçüncüsü şeytan olur.”
Hz. Cabir’in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

“Yanlarında kocaları bulunmayan kadınların yanına girmeyiniz, çünkü şeytan sizin kan damarlarınızda dolaşmaktadır.”

“Biz, ‘Sizin de mi?’ diye sorduk.”

“Buyurdu ki: Benim de. Fakat Allah, şeytana karşı bana yardım etti ve o da teslim oldu.”

Hanımların alışveriş yapmaları, hattâ ticaretle meşgul olmaları konusunda Peygamberimizin (a.s.m.) beyanları açıktır. Bu hadis-i şerifi bizzat ticaretle meşgul olan sahabi hanım rivayet ediyor.

Enmaroğullarının anası Kayle anlatıyor:

Resulullah’ın (a.s.m.) umrelerinin birinde Merve’de huzuruna çıktım ve şöyle dedim:

“Yâ Resulallah! Ben alışverişle meşgul olan bir kadınım. Bir şey satın almak istediğimiz zaman arzu ettiğim fiyattan daha düşük bir fiyat teklif ederim. Sonra arzu ettiğim fiyata varıncaya kadar azar azar arttırırım. Bir malı satmak istediğim zaman da arzu ettiğim fiyattan fazla bir fiyat teklif ederim, sonra arzu ettiğim fiyata varıncaya kadar fiyatını yavaş yavaş indiririm.”

Bunun üzerine Resulullah (a.s.m.), “Öyle yapma ey Kayle! Sen bir şey satın almak istediğin zaman doğrudan arzuladığın fiyatı teklif et, sonra ister verilsin, ister verilmesin.” Sonra devamla şöyle buyurdular:
“Bir mal satmak istediğin zaman müşterinin teklif ettiği fiyata satsan da, satmasan da arzu ettiğin fiyatı söyle.”1